З 1 квітня аптеки продають рецептурні ліки за Е-рецептом. Однак перелік рецептурних препаратів додатково не розширювали, а тому правила відпуску ліків не змінилися.
На цьому наголошує начальниця консультативної поліклініки Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, лікар Валентина Лапковська.
«Ці препарати повинні були бути рецептурними завжди. І правила відпуску рецептурних ліків за рецептом ніхто не скасовував, але зазвичай їх ніхто і не контролював. З квітня лише додався зручний цифровий інструмент – електронний рецепт», – говорить Валентина Лапковська.
Лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я. Після цього пацієнт отримує на мобільний телефон повідомлення з номером рецепту та кодом підтвердження. Аби придбати ліки, в аптеці потрібно фармацевту назвати номер та код рецепту.
Е-рецепт можна отримати в будь-якого лікаря.
У разі тривалого лікування гострих або хронічних захворювань, або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику Е-рецепт на потрібні ліки можна буде отримати дистанційно.
«Якщо лікар не матиме можливості сформувати е-рецепт (відсутність світла чи звʼязку), він випише вам паперовий», – говорить начальниця консультативної поліклініки ЦМКЛ.
Антибіотики продають по е-рецепту ще з 1 серпня минулого року.
Впроваджена програма Е-рецептів поширюється на лікування:
- серцево-судинних захворювань;
- бронхіальної астми;
- діабету II типу;
- цукрового та нецукрового діабету;
- розладів психіки та поведінки;
- епілепсії тощо.
Також електронний рецепт потрібен, щоб придбати ліки суворої звітності (наркотичні (психотропні) лікарські засоби) та будь-які рецептурні ліки:
- протисудомні засоби;
«Протисудомні препарати завжди продавались лише за рецептом, наприклад, карбамазепін чи баклофен», – розповідає Валентина Лапковська.
- гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі звичні ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі.
Як дізнатися, чи є препарат рецептурним?
Знайти інструкцію потрібного препарату можна на сервісах онлайн-аптек або на сайті Державного реєстру лікарських засобів України.
Також назви безрецептурних ліків можна знайти у “Переліку лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів”.