1. /
  2. Новини лікарні
  3. /
  4. Березень — місяць подолання...

Березень — місяць подолання туберкульозу. Розповідаємо про міфи та профілактику цього захворювання

18 березня 2025 року

Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. 

В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо. 

Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.

До того ж протитуберкульозна служба об’єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки

Центр громадського здоров’я розповідає про шляхи інфікування й ефективні методи лікування туберкульозу (ТБ), спираючись на принципи сучасної доказової медицини. 

ТБ можна лікувати без госпіталізації — і це безпечно для інших

Лікування туберкульозу може відбуватися як у стаціонарі, так і амбулаторно, залежно від стану пацієнта. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. В Україні вже з першого дня близько 70% людей з ТБ лікуються в амбулаторних умовах.

Туберкульоз не передається через предмети, поцілунки тощо

Основний шлях передачі туберкульозу — повітряний (іншими словами, аерогенний, аерозольний). Інфікування відбувається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз і виділяє мікобактерії ТБ. Ризик інфікування залежить від тривалості й інтенсивності контакту, кількості бактерій, які вдихає здорова людина, а також від стану її імунної системи. Тому люди з ослабленим імунітетом, і люди, які тривалий час перебувають в одному приміщенні з людиною з ТБ, мають вищий ризик захворіти.

Водночас туберкульоз не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту. 

Захворіти на ТБ може людина будь-якого соціального статусу

Туберкульоз — інфекційне захворювання, яке спричиняють мікобактерії туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Заразитися може будь-яка людина за певних умов, незалежно від соціального статусу, віку чи стилю життя. Фактори, як-от слабкий імунітет, хронічні захворювання чи незадовільні житлові умови, можуть підвищити ризик інфікування, але не є єдиною причиною. Тому туберкульоз — це така ж інфекційна хвороба, як і багато інших. 

Туберкульоз повністю виліковний

Сучасні інноваційні препарати є надзвичайно ефективними у боротьбі з туберкульозом. За умови дотримання всіх рекомендацій лікаря люди з туберкульозом повністю одужують.

Народні засоби безсилі проти ТБ

Жодні народні засоби не лікують інфекційні хвороби, зокрема й туберкульоз. Борсучий жир, трав’яні відвари чи інші нетрадиційні методи мало того, що не допомагають, а й можуть нашкодити здоров’ю. Тільки точне дотримання рекомендацій лікаря та регулярний прийом препаратів є запорукою одужання.

В Україні всі пов’язані з ТБ послуги — безоплатні

В Україні всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням туберкульозу, надаються безоплатно. 

На сьогодні в усіх регіонах є необхідні препарати. Для людей з ТБ налагоджено безперервний процес лікування, що забезпечує його ефективність і одужання.

Подолати ТБ можна лише спільними зусиллями

Подолання ТБ в Україні та у світі залежить від кожного з нас. Ці кроки можуть значно наблизити до мети:

Щепленню для профілактики туберкульозу підлягають усі новонароджені діти, що не мають до цього протипоказань. Вакцинацію проводять в перші дні життя немовляти — в пологовому. Діти, які не були щеплені в пологовому, підлягають  вакцинації в закладах охорони здоров’я після консультації з сімейним лікарем, педіатром.