Без категорії
Новітні операції, які рятують пацієнтів з інсультом, проводять в ЦМКЛТромбекстракція – це механічне видалення тромбу з судини головного мозку. ...
Читати більшеНову і надскладну операцію провів судинний хірург Ростислав Сабадош вперше на Прикарпатті
18 грудня 2023 року
Ліквідували загрозу для життя 74-річного пацієнта Івана Фриза. В ЦМКЛ здійснили резекцію (видалення) аневризми аорти та аорто-біфеморальне протезування з реімплантацією в протез одночасно однієї з ниркових артерій та нижньої брижової артерії.
Чоловік поступив до нас у лікарню з хронічною аневризмою черевного відділу аорти з поширенням на загальні клубові артерії. Розміри аневризми складали 18,5 х 7,5 х 6,4 см. Від аневризми відходила одна з ниркових артерій та нижня брижова артерія, яка кровопостачає кишечник. Отже, крім високої загрози розриву, який в абсолютній більшості випадків є смертельним, аневризма також загрожувала життєдіяльності нирок та кишечника.
Дочка пацієнта Наталія Яковишин пригадує, що про аневризму аорти батька дізнались 3 роки тому, однак, на операцію не наважувались: «А місяць тому тато перехворів ковідом, під час якого при УЗД виявили, що аневризма значно збільшилась. Хоча ніяких симптомів, окрім загальної втоми у батька не було». Цікаво, що молодший брат пацієнта кілька років тому помер вдома саме від розриву аорти.
Для успішного виконання операції професором Ростиславом Сабадошем було використано ряд власних розробок, одна з яких запатентована в базі патентів України (патент UA 136963).
«Я довірився своєму лікарю, бо бачив, що він діє як винахідник, дивиться наперед і передбачає ситуацію та її рішення», – говорить Іван Фриз про Ростислава Сабадоша.
Післяопераційний період у пацієнта протікав без ускладнень і на 8 день після операції він був виписаний додому.
Разом з професором Ростиславом Сабадошем в операції взяли участь: анестезіолог Логажевський Ю.Т., асистенти Решетило В.А. та Дуб О.І., операційна сестра Ткачук Л.Б. Сприяли оптимальному веденню хворого після оперативного втручання працівники кардіореанімації, палатний лікар Глущук О.М., постові сестри, лікарі-інтерни.
Відзначимо, що за останні 12 років командою фахівців ЦМКЛ на чолі з професором Ростиславом Сабадошем виконано 126 операцій на аорті, при яких на цій судині був сформований проксимальний анастомоз протеза чи шунта.
ЦМКЛ є одним з провідних центрів в Україні по лікуванню різноманітних захворювань черевного відділу аорти (хронічних і розірваних аневризм аорти, її гострого тромбозу, хронічних атеросклеротичних оклюзій та ін.). Особливою гордістю команди є також те, що всіх 3 пацієнтів, які були оперовані впродовж 2021-2023 років з приводу розриву аневризми черевної аорти, вдалося врятувати.
Судинний хірург, професор Ростислав Сабадош звертається до лікарів, які зустрічаються з патологією черевної аорти (аневризми, оклюзії, тромбози), і спонукає якнайшвидше скеровувати таких пацієнтів у центри, де їм можуть надати кваліфіковану судиннохірургічну допомогу. Це дозволить врятувати життя або нижні кінцівки чималій кількості хворих.
А всіх мешканців міста та області закликає мати настороженість щодо захворювань аорти і своєчасно обстежуватися для їх виявлення. Для цього слід: пройти ультразвукове дослідження черевної аорти всім чоловікам віком більше 65 років та жінкам більше 60 років, а також тим особам, які відчувають пульсацію в животі чи виявили там пульсуючий утвір для виявлення аневризми аорти; звернутися до судинного хірурга при наявності переміжної кульгавості (біль у литках, що виникає при проходженні певної відстані) або болю в спокої чи трофічних виразок на стопах при одночасній відсутності пульсу в паховій ділянці.
«Враховуючи наш багаторічний досвід в лікуванні патології черевної аорти, чекаємо таких пацієнтів і в нашій клініці, оскільки, на сьогоднішній день маємо можливість надати допомогу кожному такому хворому», – говорить лікар.
Фото 1 – Виявлена при КТ-ангіографії аневризма черевного відділу аорти.
Фото 2 – з операції професора Сабадоша: аневризма видалена і замінена на аорто-біфеморальний протез, в який реімплантовано аномально розміщену праву полярну ниркову артерію (на фото ліворуч) та нижню брижову артерію (на фото праворуч).