Хірургія

Богуш Анатолій Євгенович – завідувач хірургічного відділення, лікар хірург вищої кваліфікаційної категорії, “Заслужений лікар України”.

Робота хірургічного відділення бере початок від створення центральної міської клінічної лікарні, на той час міська лікарня №2 (згідно з постановою Ради Міністрів УРСР від 13.09.1950р. та наказом Станіславського облздороввідділу від 25.12.1950р.). Хірургічне відділення служило базою клініки загальної хірургії Станіславського медичного інституту. Тому крім лікарів міськздороввідділу у відділенні працювали професор, доцент, два асистенти і клінічний ординатор.

З 2009 року завідуючим хірургічним відділенням є лікар хірург вищої кваліфікаційної категорії Богуш А.Є. Нагороджений відзнакою міського голови і почесними відзнаками Федерації профспілок України та Ради профспілок області. У 2015 році присвоєне звання “Заслужений лікар України”.

Анатолій Євгенович багато працює над собою, має дуже глибоку і грунтовну підготовку зі своєї спеціальності та суміжних дисциплін. Є одним із кращих у клініці діагностів, особливо з питань не відкладної хірургії. Надання хірургічної допомоги вивчав в Литві, Азербайджані, Румуніі. Більше 25 років є головою профспілкового комітету Івано-Франківської центральної міської лікарні. Упродовж його керівництва профспілковим комітетом постійно організовуються вечори відпочинку для працівників лікарні, екскурсії. Працівники лікарні постійно беруть участь у спортивних змаганнях і займають призові місця. Протягом семи років був членом виконавчого комітету міської ради Івано-Франківська, докладаючи максимум зусиль для розвитку і вдосконалення надання медичної допомоги жителям м Івано-Франківська. Є членом громадської ради при Департаменті охорони здоров*я Івано-Франківської обласної державної адміністраціі.

Має 16 друкованих праць, 3 авторські свідоцтва та 8 раціоналізаторських пропозицій . А.Є. Богуш протягом багатьох років є наставником і вимогливим вчителем для молодих лікарів і лікарів інтернів, які на сьогодні, працюють лікарями хірургами в багатьох лікарнях України та за кордоном.

Хірургічний відділ розміщений на 3 поверсі в І корпусі ЦМКЛ. Відділ розгорнуто на 60 ліжок стаціонарного перебування пацієнтів. Відділ умовно поділений на «чисті» і «гнійні» палати. У палатах знаходиться від 2 до 5 ліжок, де лікуються хворі з різною патологією.

У відділі проведено ремонти в палатах з встановленням туалетів, замінено ліжка на функціональні, замінено вікна, проведено капітальний ремонт операційного блоку з встановленням автономного опалення, придбано операційні столи, операційні безтіньові лампи, сучасну медичну апаратуру, інструментарій та інше. Матеріально-технічна база відділу постійно оновлюється. Корпус в якому розміщений хірургічний відділ утеплений згідно німецької програми енергоефективності.

На базі відділу працює кафедра хірургії Івано-Франківського державного медичного університету, на якій проводиться науково-дослідна робота, навчання студентів медичного університету та інтернів. Впроваджуються сучасні методи обстеження та лікування пацієнтів з різноманітною патологією.

У відділенні працює 15 лікарів ординаторів, 12 працівників кафедри (5 – професорів, 4 – доценти та асистенти), 29 медичних сестер та 24 молодших медичних сестер, що дає змогу ефективно надавати висококваліфіковану медичну допомогу та надійний догляд за пацієнтами. Крім роботи в стаціонарі лікарі відділу і кафедри проводять консультації в поліклініці ЦМКЛ.

Працівники хірургічного відділу постійно підвищують свій професійний рівень шляхом навчання, проходження курсів, беруть активну участь в з’їздах, конференціях, майстер-класах, як республіканського так і міжнародного рівня, що дає змогу постійно впроваджувати в роботу нові підходи до лікування пацієнтів.

Відділення працює в таких напрямках:

 • Надання ургентної хірургічної допомоги
 • Надання невідкладної хірургічної допомоги
 • Надання планової хірургічної допомоги:
  • з патологією шлунково-кишкового тракту;
  • з судинною патологією;
  • з проктологічною патологією;
  • з гнійно-септичною патологією;
  • з онкопатологією.

В хірургічному відділі виконується широкий спектр оперативних втручань. Лікарі відділу володіють методиками як відкритих так і лапароскопічних оперативних втручань на органах черевної порожнини. За 2015 рік виконано 1098 операції на шлунково-кишковому тракті. Більше половини оперативних втручань проведено за допомогою лапароскопа, а також з використанням зварювального апарату, LigaSure, степлерних зшивачів.

Спектр оперативних втручань: лапароскопічна апендектомія, холецистектомія, лапароскопічні операції при гострому та хронічному панкреатиті, лапароскопічна геміколектомія, спленектомія, лапароскопічне ушивання перфоративної виразки, лапароскопічні операції при злуковій хворобі очеревини, гінекологічні операції, відкриті операції на органах черевної порожнини, судинні операції – операції на артеріях шиї, верхніх та нижніх кінцівках, на венах (на базі відділу працюють два професора судинної хірургії), операції при грижах різних локалізацій за європейськими стандартами - за допомогою сітчастих імплантатів, проктологічні операції з використанням електрокоагулятора та зварювального апарату Патона (на базі відділу працює міський позаштатний проктолог), пересадка шкіри при трофічних виразках, впроваджено новітні методи лікування гнійно-септичних хворих по європейським технологіям, що пришвидшує процес загоювання ран.

Проводяться операції різної ступені складності.

В ЦМКЛ використовуються сучасні методи діагностики: УЗД діагностика органів черевної порожнини, малого тазу, судин шиї, верхніх та нижніх кінцівок, комп’ютерна томографія, ангіографія, рентгенографічні обстеження, ендоскопічна діагностика, лабораторні обстеження.

Основні показники роботи відділення за 2015 рік:

- Кількість пролікованих хворих – 3082;

- Середня тривалість лікування – 7,2 л/д;

- Кількість операцій – 2597;

- Летальність – 0,9 %.Медична допомога в хірургічному відділі надається мешканцям м. Івано-Франківська, області, інших регіонів України та іноземцям.